هیچ محدودیتی برای گسترش رابطه با ایران وجود ندارد

“احمدی نژاد” با یارانه ۲۵۰ هزار تومانی می‌آید

حکم دو پلیس فرودگاه جده صادر شد

گزافه گویی تازه مقام اماراتی علیه ایران

فوتبال با اشتباهات داوری آسیب می‌بیند

فریاد مرگ بر آمریکا در ۱۳ آبان نشان خشم مردم از استکبار جهانی بود

آمریکا به دنبال نابودی نظام است/خطر نفوذ سیاسی آمریکا بین مسئولان

ائتلاف ۶۰ کشور به رهبری آمریکا فقط برای مدیریت تروریسم بوده است

ملت ایران همچنان آمریکا را دشمن درجه یک خود می داند

حسینی: شواهدی برای عدم پایبندی آمریکا به تعهدات برجام دیده می‌شود

برگزاری رزمایش‌ مشترک میان نیروهای هوایی ایران و چین ضروری است

سیاست ایران در قبال سوریه بر اصول منطقی و ثابت استوار است

کد خبر: 338 | تاریخ انتشار: ۱۶:۵۱:۲۰ - جمعه ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ | بدون نظر | چاپ چاپ |

لوب‌لاگ: دلایل بدبینی رهبر ایران به آمریکا/ خصومت همچنان باقی‌ست

دلیل رهبر عالی ایران برای عدم مذاکره در غیر موضوع هسته ای، نکته ای است که وی در سخنرانی های خود نیز بسیار تکرار می کند؛ «بی اعتمادی به آمریکا»

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، وبگاه تحلیلی لوب‌لاگ در گزارشی تحت عنوان “{آیت الله} خامنه ای در مذاکره با آمریکا” نوشت: «روز جمعه رهبر عالی ایران آیت الله خامنه ای با ایراد سخنان بسیار مهمی در آرامگاه رهبر پیشین ایران، قاطعانه هرگونه مذاکره با آمریکا خارج از گفتگوهای هسته ای را رد کرد. محتوای سخنان رهبر ایران نشان می‌دهد که او بعد از دستیابی به توافق هسته ای در چه جبهه ای قرار گرفته و چگونه جنبه های سیاست خارجی کشورش را مدیریت می کند.»

این وبگاه آمریکایی در ادامه می نویسد: «ابتدا باید گفت [آیت الله] خامنه ای دائما تکرار می کند که ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای پایبند بوده، ولی آمریکا بی صداقتی خود را در این زمینه ثابت کرده است. مقامات ایرانی بر این باورند که گرچه تاحدی از تحریم های ایران کاسته شده، اما “ترس از خزانه داری آمریکا” همچنان بازار جهانی را برای تعامل با ایران، بلاتکلیف گذاشته است.»

پایگاه تحلیلی فوق در ادامه نوشت: «دومین دلیل رهبر عالی ایران برای عدم مذاکره در غیر موضوع هسته ای، نکته ای است که وی در سخنرانی های خود نیز آن را بسیار تکرار می کند؛ «بی اعتمادی به آمریکا»

او بر این باور است که نتیجه مذاکره در نهایت به ضرر ایران خواهد بود. او آمریکا را به خصومت با کشورش متهم می کند و باور دارد که این رویکرد آمریکا تغییر نخواهد یافت و کاخ سفید در آینده نیز به بهانه برنامه موشکی و مسائل حقوق بشری و تروریسم خواهان إعمال فشار بر ایران خواهد بود.

[آیت الله] خامنه ای حتی در سخنرانی خود در ماه آوریل سال گذشته (بعد از انجام توافق هسته ای) با صراحت بیان کرد که اگر آمریکایی‌ها لجاجت معمول خود را کنار بگذارند، ممکن است دایره مذاکرات به سایر موضوعات نیز برسد؛ یعنی رهبر ایران بر این عقیده است که اگر توافق هسته ای نتایج مثبتی داشت، تهران می تواند در مسائل دیگر با آمریکا چانه زنی کند و حتی فراتر از پرونده هسته ای با غرب وارد مذاکره شود.»

لوب‌لاگ افزود: «سومین دلیل رهبر عالی ایران، نتایج بدست آمده از مذاکرات هسته ای می باشد که تا کنون برای تهران رضایتبخش نبوده است. اکنون بعد از گذشت تقریبا یکسال از توافق هسته ای، حرکت معنادار کمی از دو طرف دیده شده است. هرچند که مذاکرات هسته ای منشأ روابط دوجانبه ایران و آمریکا شده و توانسته فضایی بوجود آورد تا طرفین بیش از پیش به یکدیگر نزدیک شوند، اما خصومت همچنان باقی است.»

این وبگاه آمریکایی در پایان نوشت: «[آیت الله] خامنه ای همکاری با آمریکا در مسائل و پرونده های منطقه ای را نیز رد کرده و بر این باور است که منافع آمریکا در منطقه ۱۸۰ درجه با اراده جمهوری اسلامی ایران تعارض دارد. رهبر عالی ایران در آخرین سخنرانی خود با قاطعیت اظهار داشت که روابط ایران و آمریکا باید فقط در زمینه توافق هسته ای باشد. تا زمانی که رهبر جمهوری اسلامی ایران، ایالات متحده آمریکا را مسئول مشکلات سیاسی و اقتصادی کشورش بداند، مواضع سفت و سخت خود را رها نخواهد کرد.»

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آخرین اخبار