۱۰ درصد پزشکان درآمد بالا دارند

رژیم غذایی ماه رمضان باید ساده باشد/ روزه بی سحری توصیه نمی شود

راهکارهای غلبه بر تشنگی در ماه رمضان

دلیل زرد شدن زبان چیست

کد خبر: 335 | تاریخ انتشار: ۱۶:۴۶:۵۱ - جمعه ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ | بدون نظر | چاپ چاپ |

سلامت مادران باردار تهدید می شود/تبعات بی توجهی به ماماها

رئیس انجمن علمی مامایی ایران، تاکید کرد: آنچه سبب نگرانی جامعه مامایی شده است، سرگردانی مادران مراجعه کننده به پایگاه‌های سلامت است که در مواجهه با «مراقب سلامت» دچار مشکل می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر ناهید خداکرمی در نوشتاری به آسیب های طرح «مراقب سلامت» برای مادران و نوزادان اشاره کرد و گفت: تولد بیش از ۵۰ درصد کودکان کشور در اتاق عمل، یکی از نتایج بی‌توجهی مزمن به حرفه مامایی و سلامت زنان و نوزادان کشور است.

وی با عنوان این مطلب که این آسیب در مسیری دیگر شاخص‌های سلامت کشور به‌ خصوص مرگ و میر مادران و نوزادان را نشانه رود، اظهارداشت: حفاظت از سلامت خانواده‌ها و پیشگیری از هدر رفت منابع اقتصاد سلامت، در کنار برنامه‌ های آگاهی‌ بخشی عمومی و توانمندسازی زنان برای ایفای نقش همسری و مادری و انجام بیش از ۶۰۰ هزار زایمان طبیعی در سال گذشته، حاصل صبوری، مهارت و علم ماماهای کشور است که بدون کمترین دریافت، بیشترین هزینه اثربخشی را برای نظام سلامت به همراه داشته‌اند.

خداکرمی ادامه داد: مداخله مدبرانه برای بهبود شاخص‌های سلامت زنان، مادران و نوزادان و ترویج زایمان طبیعی ‌باید از شبکه‌ های بهداشتی آغاز شود، اما آنچه سبب نگرانی جامعه مامایی کشور شده است، سرگردانی و نارضایتی خیل عظیم زنان مراجعه کننده به پایگاه‌های سلامت و مراکز جامع سلامت است که در زمان مراجعه به پایگاه، پس از انتظاری طولانی برای دریافت خدمات مورد نیاز، با فردی به نام «مراقب سلامت» مواجه می‌شوند که نه می‌دانند زمینه تحصیلی و مهارت وی چیست و نه محیط خصوصی جهت دریافت خدمات مورد نیاز خود را می‌یابند.

وی افزود: این نارضایتی حاصل خلط خدمات سلامت عمومی با سلامت باروی و بارداری است و معلوم نیست متولی مادر باردار و سلامت باروری چه کسی است.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران تاکید کرد: مادر بارداری که تا دیروز مراقبت‌های رایگان دوران بارداری را با فراغ بال از مامای مرکز و در واحد مامایی، در محیطی کاملا خصوصی دریافت می‌کرد، امروز مجبور است در حضور چشم‌های منتظر سایر مراجعین زن و مرد، خدمات خود را به جای ماما از فردی به‌ نام مراقب سلامت و در یک محیط غیر اختصاصی دریافت کند. این امر منجر به ترک پایگاه و عدم اطمینان به دریافت خدمات استاندارد و با کیفیت مناسب می‌شود.

خداکرمی گفت: به‌ نظر می‌رسد ادغام خدمات مادران و سلامت باروری به شیوه‌ای که در برنامه تحول بهداشت دیده شده است، می‌تواند پاشنه آشیل این برنامه باشد. به‌ خصوص در کشوری که با بحران جمعیت و کاهش نرخ باروری مواجه است و حفظ حریم خصوصی زنان و دریافت خدمت از ماما به یک فرهنگ تبدیل شده است.

وی افزود: پیشنهاد می‌شود با الگو گرفتن از نظام مترقی شبکه کشور، ترتیبی اتخاذ شود تا هر فردی که به پایگاه سلامت یا مراکز جامع سلامت مراجعه می‌کند، با اعتماد و اطمینان بتواند خدمات مورد نیاز خود را بر حسب جنس، سن و وضعیت باروری، از فردی دریافت کند که نام و نشان وی معرف مهارت وی باشد. این امر سبب اعتماد به طرح تحول بهداشت شده و علاوه‌ بر رضایت گیرندگان خدمت، ارایه دهندگان خدمت را نیز مجاب می‌کند تا با طیب خاطر و عاشقانه در خدمت مردم و پاسخگوی نیازهای سلامتی آنان باشند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آخرین اخبار