رهبر معظم انقلاب مضمون کدام فیلم را عالی خطاب کردند؟

برگزاری ۱۱ کارگاه تخصصی و آموزش روزنامه‌نگاری در نمایشگاه مطبوعات

«اسب سفید خالدار» ایرانی به گرجستان رسید

بدون مواضع رهبر انقلاب دل‌های داغدار فاجعه منا تسلی نمی‌یافت

دفتر خدمات مسافرتی «۲۰ گشت» لغو مجوز شد

سرمایه‌گذاری در حوزه کودک آینده کشور را سامان می‌بخشد

سازوکار حمایت دولت از صادرات صنایع دستی/ واسطه‌ها ظلم می‌کنند

سلول انفرادی فرخی یزدی برای بازدید عموم بازگشایی می‌شود

آموزش نقد ترجمه در کشور صرفاً نظری است/رشته ترجمه را تقویت کنیم

کد خبر: 111 | تاریخ انتشار: ۱۹:۵۸:۲۶ - چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ | بدون نظر | چاپ چاپ |

شعر بهترین ابزار فرهنگسازی برای حجاب و عفاف است

دبیر نخستین کنگره ملی شعر حجاب و عفاف هدف از برگزاری این جشنواره ادبی را استفاده از ظرفیت شعر و هنر برای القای مفهوم حجاب و عفاف در جامعه و فرهنگسازی پیرامون آن عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری نخستین کنگره ملی شعر «حجاب و عفاف» صبح امروز با حضور مدیر کارگروه ملی ساماندهی حجاب و عفاف و مسئولان این کنگره در معاونت هنری وزارت ارشاد برگزار شد.

در این نشست خبری حمید قبادی مدیر کارگروه ملی ساماندهی حجاب و عفاف در سخنانی با اشاره به اینکه این برنامه با هدف تولید محتوای موضوعی پیرامون حجاب و عفاف در قالب شعر و ابزارهای هنری جدید طراحی و در دست برگزاری قرار گرفته، اظهار کرد: قالب‌هایی همچون شعر یکی از موثرترین روش‌هایی است که می‌توان به کمک آن مفاهیمی را به جامعه القا کرد. در موضوع حجاب و عفاف نیز که ما با یک نماد دینی روبرو هستیم، سعی شده تا با استفاده از این ابزار، روش‌هایی را اتخاذ کنیم که در ادامه با حضور سایر هنرمندان به تاثیرگذاری مطلوب در حوزه حجاب و عفاف در جامعه برسیم.

قبادی در ادامه شعر را از لوازم و ابزارهای جدی حوزه فرهنگ عمومی دانست و گفت: کارکرد شعر و تلفیق آن با سایر هنرها می تواند اتفاقات خوبی را برای رقم بزند. ما امیدواریم که از رهگذر این جشنواره و با کمک سایر نهادها نیز بتوانیم مفاهیمی را با رفتارها و گویش‌های نوآورانه در جامعه رواج دهیم. همچنین تا این جشنواره دستمایه‌ای برای سایر هنرمندان در زمینه انتقال مفاهیم با محوریت حجاب و عفاف و با رویکرد امروزی باشد.

در ادامه این نشست خبری سید حمید برقعه‌ای دبیر علمی این کنگره نیز در سخنانی شعر را یکی از مهمترین ابزاری دانست که به کمک آن می‌توان به مفاهیم دینی نزدیک شد و افزود: شعر مذهبی و اخلاقی از مهمترین ابزارهایی است که می‌توان به کمک آن در جامعه اقدام به جریان‌سازی کرد. شعر همچنین زبان تاثیرگذار در تمام جوامع است. به یاد داشته باشیم که امروزه دوره یادآوری نکات اخلاقی به صورت مستقیم گذشته و شعر یکی از بهترین ابزارهایی است که می‌توان به کمک آن، این مفاهیم را یادآوری کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه نخستین کنگره شعر حجاب و عفاف با نام «مستور» نامگذاری شده است، گفت: در کنگره امسال در قالب چهار بخش شعر کلاسیک و نو، شعر کودک و نوجوان، ترانه و شعر کوتاه و طرح‌واره به پذیرش آثار می‌پردازیم که بر اساس فراخوان ما، پذیرش این آثار از امروز آغاز و تا ۳۰ آذرماه ادامه خواهد داشت.

برقعه‌ای تصریح کرد: نگاه ما در این کنگره تلفیق شعر با سایر هنرهاست. امیدواریم که از این منظر بتوانیم بستری آماده کنیم تا هنرهایی که خمیرمایه اصلی آنها شعر است در جامعه بروز پیدا کرده و مردمی شود و در نهایت نیز بتواند در معرض دید عمومی مردم قرار بگیرد.

این شاعر افزود: رویکرد اصلی ما در داوری آثار، نگاه شاعرانه است و اشعاری را داوری می‌کنیم که با معیارهای امروزی‌مان سازگار بوده و در عین حال مضامینی تازه، با رویکردهای متفاوت و عرصه حجاب و عفاف را در خود دارا باشد.

به گفته برقعه‌ای، ارسال آثار به این کنگره با چهار شیوه پست، ایمیل، استفاده از فضای مجازی و استفاده از یک تلفن همراه در قالب اپلیکیشن تلگرام خواهد بود.

در پایان این نشست همچنین حمید قبادی از برگزاری نشستی با حضور پیشکسوتان شاعر، فعال در حوزه حجاب و عفاف و تجلیل از آنها خبر داد و گفت: اختتامیه ما به احتمال زیاد در روز ۱۷ دی ماه و همزمان با روز صدور دستور ننگین کشف حجاب توسط پهلوی اول برگزار خواهد شد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

آخرین اخبار